Prof. dr hab. med. Tadeusz M. Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Panie Profesorze, rak płuca jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych i niestety nadal wykrywany jest zbyt późno. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jakie są czynniki ryzyka? 

Niestety, nie istnieją charakterystyczne objawy wskazujące na to, że mamy do czynienia z rakiem płuca. Z reguły objawy pojawiają się w momencie, gdy proces chorobowy jest już bardzo zaawansowany – wczesna postać raka płuca nie boli, i nie daje żadnych objawów. Wczesne zmiany nowotworowe w obrębie płuc wykrywane są najczęściej przypadkowo: przy urazach, przed wyjazdem do sanatorium czy w momencie wykonywania badań okresowych do pracy (np. w gastronomii).

Grupą osób szczególnie narażonych są palacze – zwłaszcza Ci, którzy palą papierosy od wielu lat. Objawami ze strony układu oddechowego, które powinny ich zaniepokoić są częste przeziębienia, powtarzające się stany zapalne i nieustępujące zapalenie płuc a także zmiana charakteru kaszlu i krwioplucie. Objawem zaawansowanego raka płuca, szczególnie u palaczy, może być również nagłe pojawienie się chrypki. Jeżeli nie jest ona wynikiem przeziębienia może wskazywać na guza w śródpiersiu, który uszkadza nerwy prowadzące do krtani, w której znajdują się struny głosowe.

Bywa też tak, że rak płuca wykrywany jest w momencie wystąpienia przerzutu (np. do mózgu) i towarzyszącym mu bólom głowy oraz przy okazji bólu barku, gdy ból spowodowany jest naciekiem guza zlokalizowanego w szczycie płuca….

dalszy ciąg wywiadu:

Warsaw Press Gazeta Wyborcza

http://oddech.warsawpress.com/index.php/2019/05/25/diagnoza-rak-pluca/

Prof. dr hab. med. Tadeusz M. Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie